English Zemětřesení z 31.5.2014
Nejnovější zemětřeseníPředchozí zemětřeseníSlovníčekÚFZČEZSÚJBSeismologické odkazyNásledující zemětřeseníPředchozí zemětřesení
Datum a čas: 31.05.2014, 12:37:21 SELČ
Magnitudo: 4.4
Oblast: Česká republika, západní Čechy, Nový Kostel
Souřadnice: 50.226° s. š., 12.444° v. d.
Vzdálenost od ETE: 180 km
Vzdálenost od EDU:300 km
Doplňující informace:
Zemětřesení bylo výrazně pocítěno obyvateli v širokém okolí epicentra a několik pozorování je hlášeno i z jižních Čech (Tábor, Volyně, Milevsko, Kovářov). Maximální pozorovaná intenzita dosáhla stupně VI makroseismické stupnice EMS-98. Pokud jste ho pocítili, prosíme Vás o vyplnění makroseismického dotazníku. Toto zemětřesení je nejsilnější ze seismického roje, který začal 23.5.2014 a pokračoval sérií dalších pocítěných zemětřesení po několika dnech relativního klidu. Tyto roje se v oblasti Nového Kostela vyskytují opakovaně. Žádné větší škody při zemětřeseních tohoto typu obvykle nevznikají. Toto zemětřesení je z této oblasti nejsilnější od roku 1985, kdy zde bylo zaznamenáno zemětřesení s magnitudem 4.8.
Žádnou z našich jaderných elektráren toto zemětřesení neohrozilo.
Více informací je k nalezení na stránkách GFÚ  nebo můžete pozorovat aktuální seismickou aktivitu na denním seismogramu ze stanice NKC.
Seismogram
Ukázka registrace zemětřesení na stanici lokální seismologické sítě ÚFZ monitorující ETE. Čas na seismogramu je uveden v UTC (SELČ - 2 hodiny). Vertikální osa udává rychlost pohybu půdy ve vertikálním směru v mm/s.